O skibobu

Shlédněte video s úvodním seznámením s disciplínou SKIBOBY.

První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí.

Historie skibobů sahá až do 19. století, kdy se různí výrobci lyží a jízdních kol pokoušeli vytvořit vozidlo, které by umožňovalo jízdu na kole v zimních podmínkách. V roce 1891 bylo v Americe patentováno takzvané „sněžné kolo“. Také v Čechách byla v této oblasti uskutečněna řada pokusů a na sáňkařské dráze na Ještědu se v roce 1914 uskutečnil první veřejný závod na jednostopých saních. Zatímco původní stroje byly vyráběny především ze dřeva, v pozdějších letech se začaly vyrábět skiboby kovové.Významným krokem ke zkvalitnění jízdy bylo doplnění skibobu o lyžičky upevněné na nohách jezdce. Postupně se zdokonalovala konstrukce skibobu, zejména s ohledem na dokonalost odpružení. Různí výrobci používali zcela odlišné konstrukce, například rakouská firma Hari dominovala v šedesátých letech s pružným duralovým rámem, doplněným zadním tlumičem. V druhé polovině sedmdesátých let se prosadily německé skiboby Keeda, které již dosáhly dokonalého odpružení a z jejich koncepce vycházejí i závodní stroje současně nejúspěšnější firmy Flachsmann. Tato švýcarská firma dodává skiboby pro většinu současných nejlepších závodníků a zabývá se i výrobou turistických skibobů, obdobně jako rakouský výrobce Stalmach. Někteří závodníci vytvářejí také vlastní originální konstrukce s využitím lehkých slitin a kevlaru.

Historie oddílu skibobistů Ještědu Liberec sahá do šedesátých let minulého století a je protkána celou řadou mezinárodních úspěchů. Prvním československým medailistou na ME byl liberecký závodník Leon Jakimič, první titul mistra Evropy získal Jiří Moulis a v juniorské kategorii Oldřich Zerel. Nejúspěšnější libereckou závodnicí byla Alana Hanousková (roz. Hrbková), která na přelomu 70. a 80. let získala řadu titulů mistryně světa a Evropy a vítězství ve světovém poháru. Na úspěchy této generace navázal další velmi nadějný liberecký jezdec - Petr Ševčík, který bohužel tragicky zahynul při sjezdu na finále světového poháru ve Švýcarsku v roce 1983. Významné úspěchy na mezinárodním poli získávala v této době i Barbora Pořízová. Medaile v nejvýznamějších světových soutěžích dokázal vybojovat další liberecký závodník Jaroslav Ryjáček v 80. letech.

90. léta znamenala pro liberecký oddíl určitý ústup ze slávy,což souviselo především s neutěšenou situací na domácím kopci. Závodníci Ještědu získávali úspěchy především v seniorských kategoriích, kde se dalo těžit ze zkušeností doplněných nesystematickým a neúměrně náročným trénováním v zahraničí a v Krkonoších. Oddílu však přes všechny problémy zůstala slušná základna skibobařských nadšenců, kteří dokáží využít zlepšujících se podmínek na Ještědu k návratu mezi nejvýznamější kluby v domácím i mezinárodním měřítku. K tomu by mělo přispět pořádání tradičních mezinárodních závodů Cena Ještědu a rozšíření oddílu o nové závodníky v kategoriích žáci – žákyně a junioři – juniorky.